Close
Account
Forgot password?
REGISTER
Close
Cart

Tea Machine

mutfak

TEA MACHINE

Close
Filter
Categories
Selected Filters
{{ SELECTED.TEXT }} ×
{{ FILTERS.VARIANTS.TYPE1_NAME }}
{{ FILTERS.VARIANTS.TYPE2_NAME }}
Brand
Model
Price

Harika demlenmiş bir çay, millet olarak reddedemediğimiz lezzetlerin başında gelmektedir. Günlük hayatın hemen hemen her anında çay içmek için uygun bir koşul oluşabilir. İki lafın belini kırarken, misafir veya müşteri ağırlarken, sıcak günlerde hararet aldırmak, soğuk kış zamanlarında ise içinizi ısıtsın diye tercih edilir. Bu nedenledir ki belki de su’dan sonra en çok tercih edilen içecektir.

Mutfağınız ile Uyumlu Çay Makineleri

Çay makineleri geçmişten bugüne çay hazırlamak için kullanılan geleneksel yöntemler olan semaver, kettle ve ocak üstünde kullanılan çaydanlıkların ardından teknolojinin de gelişimi ile çaycı ismi ile mutfaklara girerek bir anlamda hayatı kolaylaştırdı.

Bugün hala tiryakisi bulunan semaver, gelişmiş teknolojiden faydalanamadığımız dönemlerde çay demlemek için kullanılırdı. Derken semaver lezzetini mutfaklara taşıyan elektrikli semaver de ehlikeyf olarak çay hazırlamak için sık kullanılan mutfak aletlerinden biri oldu.

Elektrikli çay makineleri ise bugün hemen hemen her mutfağın sahip olduğu elektrikli ev ürünleri arasında yer alıyor. Ocak üstü kullanılan demliklere nazaran daha pratik hazırlama imkanı sunduğu gibi mükemmel bir bardak ya da fincan çay içebilmek için de harika bir yardımcı olabiliyor.

Kahvaltıda ekmek kızartma makinesi ile kızartılmış ya da ekmek yapma makinesi ile sıcacık hazırlanmış ekmek ile günün en önemli öğünü olan kahvaltıda tavşan kanı demlenmiş, güzel bir çaya hiç kimse hayır diyemez.

Bu çayı hazırlayan çaycı ürünleri cam, seramik veya paslanmaz çelik gibi demlik seçenekleri ile isteğe göre tercih edilebilir. Görsel olarak da mutfak dekorasyonunuz veya kahvaltı takımlarınız ile uyumlu olabilecek, nar, mürdüm, okyanus, gece mavisi, toprak, siyah ve beyaz gibi renk seçenekleri de zevkinize hitap edebilirler.

Çay Makinesi Nasıl Kullanılır?

Çay makinesi, sahip olduğu watt gücünü kullanarak suyun hızlıca kaynatılması ve kaynatılan suyun demliğe ilave edilmesi ile çayı demleyen ve yine ürün özelliğine bağlı olarak belli bir watt gücünde sıcak tutan elektrikli bir mutfak aletidir. Normal çaydanlıklar tüp, doğal gaz ya da elektrikli ocaklar üzerinde belirli bir sıcaklığa ulaşana kadar kaynaması için bekletirken, Arzum çay makinelerinde 1650-1900 watt arasında ürüne göre değişen düşük güç tüketimi ile tasarruf etmek mümkün.

Çay makinesi kullanımı temelde geleneksel çaydanlıklardan farklı değildir. Su haznesi ve demliği bulunur. Su haznesinde su kaynatılır, demlik alanında ise çay sıcak su ile demlenir. Ürün özelliklerine bağlı olarak, demlik içerisinde bulunan süzgeci kullanarak çay belli bir dem kıvamına ulaşınca kaldırılarak, çayın o demde kalması sağlanır. Aslında normal çaydanlıklardan ayıran en önemli özelliklerinden biri de bu, zira sıcak tutmak için ocak üstünde devamlı kaynatıldığında çayda bir noktadan sonra acılaşmaya başlayabilir.

Bunun dışında, akıllı sıcaklık şalteri de, kaynayan suyun sıcak kalmasını sağlar. Isı ayarlı özelliğini destekleyen çay makinelerinde hızlı kaynama ve sıcak tutma ile %90’a varan tasarruf elde edilebileceği de kanıtlanmıştır. Çaycı modellerine göre değişiklik gösterse de, pek çok ürünün su haznesi, kettle gibi su ısıtıcısı olarak da kullanılabilir.

Tek bir ürünü birden fazla yönlü kullanmak isteyenler çay makinesinin demliğini kahve pişirmek içinde kullanabilir. Yine de bizim kullanım tavsiyelerimiz arasında çay makinesinin maksadı dışında kullanılmamasıdır. Her ürün yapıldığı alan için ideal bir kullanım sunduğu için, farklı bir maksatla kullanıldığında ortaya çıkacak tat’ta beklentileri karşılamayabilir. Haliyle istediğiniz bol köpüklü bir türk kahvesi ise bunun için türk kahve makinesi kullanmak en iyi tercih olacaktır.

Kullanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Tıpkı normallerinde olduğu gibi çay makineleri de kireçlenebilir. Kireçlenme ürünün kullanım ömrünü azaltacağı gibi, performans ve lezzet yönünde de azalmaya neden olacaktır. Bir çayın tadının güzel olmasını sağlayan en önemli detaylardan biri şüphesiz kullanılan su’dur. İşte çay yaparken tercih ettiğiniz su, sadece çayın güzelliğini değil, ürünün kalitesini de zaman içerisinde yıpratabilecektir.

Arzum Çay Makinesi Nasıl Temizlenir?

Kireçli, arıtılmaya ihtiyaç duyan suları kullanmaktan kaçınmanız önemli bir detaydır. Çay demlemek için kullandığınız suyun asitlik ve bazlık derecesi yani pH değerinin en azından kabul edilebilir değerler olan 7.2 ve 8.5 arasında olmasına özen gösterin. Bu çayın lezzeti yanı sıra kireçlenmeyi de minimuma indirecektir. Yine de pH değeri iyi olan sular dahi daha geç olsa da kireçlenme yaratabilir.

Kireçlenmeye en çok içinde su kalmadığı durumlarda kaynamaya devam etmesi neden olmaktadır. Ürünü alırken susuz çalışmayı önleyen emniyet sistemi olanları tercih etmeye çalışabilirsiniz. Susuz çalışma emniyeti, çay makinesinin içinde su bulunmadığı durumlarda kaynatma işlemine izin vermeyerek ya da su bittiğinde otomatik olarak cihazı kapatarak cihaz arızalanmasını ve performans ömrünün azalmasını önleyen bir mekanizmadır.

Çay makinelerinde kireçlenmeyi temizlemek için;

  • Isıtıcıda kaynatılmış suyun içine kireç çözücü atmayı,
  • 3 yemek kaşığı limon tuzu veya karbonatı su kaynamış ısıtıcıya ilave etmeyi,
  • Bir fincan kadar sirke dökerek birkaç saat kaynatmayı,
  • Ya da bunların birden fazlasını aynı anda uygulamayı deneyebilirsiniz.

Bunların dışında kireci çözmek için tuz ruhu gibi kimyasal maddeleri kesinlikle kullanmamalısınız. Demliği temizlemek için ise deterjan kullanımından kaçınıp, duru su ile temizlemeye özen göstermelisiniz. Kireç dışı normal temizlemeler için sade su ile yıkamak veya içerisinde kaynatmak yeterli olur. Bu özellikle çayın lezzetini bozmaması için önemlidir, öyle ki iyi bir çayın tariflerinden biri de suyun kaynadığı veya demlendiği alanda tadı değiştirebilecek herhangi bir kalıntı ya da sinen bir tadın kalmamasıdır.

Çay Makinesi Modelleri

Çaycı modelleri sahip olduğu özelliklere bağlı olarak oldukça çeşitlidir. Güç, su ısıtıcı ve demlik türü, kapasitesi, sıcak tutma özelliği, emniyet ve ışıklı uyarı sistemi gibi özelliklerine göre değişiklik gösterir.

Bu bağlamda çay makinesi alırken, tercihe göre plastik, cam, paslanmaz çelik ısıtıcılara sahip olan, 1650 arasında 1900 W gücü bulunan "ki bu bir çay makinesinin sahip olması gereken watt aralığı olmaldıır", 0,7 ve 1,2 lt demlik ile 1,8-2 lt su haznesi seçenekleri sunan, double heat özelliği ile kaynayan suyu 280 W'a kadar enerji kullanarak sıcak tutabilen birbirinden farklı çaydanlık modelleri dikkate alınabilir. Double heat, suyun tasarruf ederek hızlı kaynamasını sağlayan ve kaynayan suyu sıcak tutmak için Arzum ürünlerinde 150 W ve 280 W arasında güç kullanan bir teknolojidir.

Bu özellikleri modellerine göre değişiklik gösteren, Çaycı Heptaze, Çay Sefası, Gusto, Çaycı Lux ve Klasik, Harman, Jollieta ve Çaycı Çay makinesi, Arzum çay makinesi modelleri arasında yer alıyor.

Çay Makinesi Fiyatları

Ürün özelliği ve malzeme kalitesine göre değişiklik gösterecektir. Arzum markasının çay makineleri 18 farklı üründe 549,90 TL ile 1149,90 TL fiyat aralığında satılmaktadır.

En uygun ucuz fiyatlı Arzum çay makinesi modeli olan 549,90 TL fiyatlı AR3062 Arzum Jollietea iken fiyatı en yüksek olan AR3023-INX Çaycı Heptaze ve AR3024 Çaycı Heptaze fiyatı 1,149,90 TL'dir.

Read More... Read Less...